Jeśli potrzebujesz zamówić motoreduktory kątowe, skieruj się tu.
Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe zbudowane z silnika oraz przekładni. Jak działają motoreduktory i gdzie się je stosuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza pracę konstruktorów
Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w licznych funkcjach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, dlatego zawsze pojawia się niewielka różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane elementy, które da się bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry idealnie odpowiadały wymogom budowanego projektu. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a niekiedy miesięcy, na żmudne wyliczenia oraz testy poszczególnych zestawów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do długiego bądź krótkiego okresu pracy, jak również do lekkich, średnich albo dużych obciążeń.
W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.
Najpopularniejsi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych zestawów
Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych rodzajów silników (DC, BLDC, AC oraz szeregowych), wyróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).
Nie ma zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności lub logistyka, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, jak m.in linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, podnośniki albo wirniki. Duże spektrum rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy spowodowała, iż ilość możliwych kombinacji, jakie współcześnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.
Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]