Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Potrzebujesz zamówić silniki prądu stałego? Wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele maszyn, których używamy codziennie i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Ogromne lub małe, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki odmieniły nasz sposób życia oraz pracy, lecz przeciętny obywatel najczęściej nie ma świadomości tego, jak działają te urządzenia, ani z jakich podzespołów złożone są.

Silniki na prąd stały – co trzeba wiedzieć?

Rolą silników prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich opracowania, następujących ulepszeń i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego użycia w przeróżnego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania oraz wynalazki cenionych naukowców połowy XIX w., takich jak między innymi Gaston Planté, Michael Faraday oraz Thomas Davenport. Silniki na prąd stały składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, rotora, nieruchomego stojana oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego dość awaryjnego podzespołu, są postrzegane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za bezszelestne działanie, a takżewyjątkową niezawodność.

Gdzie wykorzystuje się silniki DC?

Teza, że silniki elektryczne DC są używane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach na pewno znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych radiowo pociągów czy samochodzików, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne sprezentujemy także naszym pociechom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż to one napędzają popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniki prądu stałego wykorzystują również hobbyści do realizacji własnych projektów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki elektryczne DC o niewielkiej mocy bez problemu można zamówić w sklepach dla hobbystów bądź z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od cenionych światowych marek.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]