Krajowy System e-Faktur – tu wystawisz i odbierzesz fakturę ustrukturyzowaną

Zajrzyj na flobo.io, aby uzyskać informacje o e-fakturach.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie biznesmeni na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – nigdy więcej niepoprawnego przeniesienia danych z faktur!

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML generalnie niewiele mówi człowiekowi, który nie wie jak go rozszyfrować, jednakże dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument będzie doskonale czytelny. Dzięki temu, że faktury otrzymują ujednoliconą strukturę obojętnie jakich aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd częstokroć mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez aplikacje księgowe informacji z faktur dostarczanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkiem eliminuje ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – właściciele firm wiele na tym zyskują

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm między innymi szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, nie muszą przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, że nie zapodzieją gdzieś faktury (system przetrzymuje informacje o nich przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega wykroczeniom w sferze podatku od towarów i usług, akcyzowego oraz dochodowego. Co ważne, konieczność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]