Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl.

Dla wielu osób dzień ślubu jest szczególnie emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy Państwa Młodych po wsze czasy, a symbolem ich lojalności, zaangażowania i miłości są obrączki.

Historia i wierzenia dotyczące obrączek

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, skutkiem tego ich dzieje są wspólne i sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się częścią ceremonii zaślubin. Panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilka wieków później, o czym jednak mało osób pamięta. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, iż wkładali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojenne eskapady, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak np. w Iranie, w Brazylii, w Irlandii albo w Kanadzie, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają oraz poszukują obrączek wspólnie, jakkolwiek zwyczaj rekomenduje, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – dawniej ze stali, obecnie ze złota lub platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej subtelnym designem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z przeróżnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy mosiądz) symbolizujące moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wykonania używa się przeważnie złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, inkrustuje się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal przeważnie kupowane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch odmian złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, świadczą także nierzadko usługę grawerunku. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka czy też istotny dla młodej pary cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]