Chcesz wymienić funty na złotówki? Skorzystaj z kantoru online

Zajrzyj na topfx.pl/kurs-wymiany-gbp, aby odnaleźć informacje dotyczące aktualnego kursu funta.

Funt brytyjski, którego prawidłowa nazwa to funt szterling, to jedna z najsilniejszych walut świata. Pomimo przynależności początkowo do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a potem Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało poza strefą euro i utrzymało swoją historyczną walutę.

Wartość funta brytyjskiego po Brexit

W wyniku decyzji o Brexicie, który okazał się procesem trwającym 4 lata, wartość funta względem dolara oraz euro dostrzegalnie spadła. Miało to związek między innymi z oznajmieniem przez liczne podmioty, w tym instytucje finansowe, opuszczenia rynku brytyjskiego, co zapowiadało zmniejszenie się ilości miejsc pracy, a pośrednio też obniżeniem przychodu krajowego brutto. Odrabianie poważnego spadku kursu funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się stosunkowo wolno i przy dość dużych wahaniach wartości waluty. Dodatkową komplikacją w tym procesie była bessa z 2020 r. spowodowana wielomiesięcznym zamknięciem brytyjskiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Trzeba jednak zaznaczyć, że funt szterling to niezwykle mocna waluta, funkcjonująca w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciuset lat, która w samym tylko ubiegłym wieku podźwignęła się po dużych spadkach wywołanych rezygnacją z powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy legendarnym już ataku spekulacyjnym znanym jako “Czarna środa” z 1992 r.

Gdzie znaleźć wykresy dotyczące kursu funta?

Funt szterling pozostaje dla Polaków ważną walutą, w której w dalszym ciągu ochoczo inwestują swój kapitał. Jest tak głównie w następstwie tego, że pomimo opuszczenia przez UK UE, tysiące zatrudnionych tam rodaków nie planuje wrócić do ojczyzny i bezustannie utrzymuje finansowo swoich krewnych w Polsce. Aktualnym kursem funta brytyjskiego interesuje się zatem ogromna grupa rodaków. Szukają oni przeważnie precyzyjnych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale często również analiz historycznych sięgających nawet kilku lat wstecz. Takie wykresy znajdują się między innymi na stronie kantoru internetowego, który uaktualnia kurs w odstępach co parę sekund. Dostęp do najświeższych informacji umożliwia również wprawnym inwestorom kupować walutę po najlepszym kursie.