Nauka skoków przez przeszkody. Jak się do niej przygotować?

Skoki to bardzo widowiskowa dyscyplina, ale niełatwa. Co trzeba umieć, zanim rozpocznie się naukę skoków przez przeszkody? Jak wygląda trening?

Kiedy można zacząć naukę skoków przez przeszkody?

Skoki przez przeszkody są bardzo widowiskową dyscypliną, jednak zanim rozpocznie się trening skoków, trzeba posiadać umiejętność jazdy konnej na odpowiednim poziomie. Co to znaczy? Bezwzględnie trzeba umieć poruszać się w stępie, galopie i kłusie w pełnym siadzie i w półsiadzie, umieć powodować koniem i nie mieć problemów z utrzymaniem równowagi podczas jazdy.

Jak ocenić swoje umiejętności jeździeckie? Podczas jazdy wyjmij nogi ze strzemion i wykonaj woltę. Zrób to ćwiczenie w każdym z trzech chodów. Jeśli pewnie trzymasz się w siodle, nie zjeżdżasz z niego ani nie kiwasz się na boki, to prawdopodobnie możesz spróbować swoich sił w skokach. Pamiętaj jednak, że najlepiej twoje umiejętności oceni twój instruktor.

Jeśli podczas próby wykonania skoku czujesz się niepewnie i boisz się, to znak, że warto jeszcze poczekać.

Trening skoków przez przeszkody

Pierwszym przygotowaniem do treningu skoków jest nauka pokonywania leżących na ziemi drągów w kłusie i galopie. Zaczyna się od pojedynczych drążków, a następnie dodaje kolejne. Pozwala to zdobyć umiejętność prawidłowego wykonywania najazdów oraz wyczucia właściwego momentu na pokonanie przeszkody, a także doskonalić trzymanie się w siodle.

Pierwsze próby skoków przez przeszkody rozpoczyna się wtedy, kiedy jeździec bezproblemowo radzi sobie z pokonywaniem zestawów drągów. Trening najlepiej wykonywać pod okiem instruktora, który skoryguje ewentualne błędy. Podczas pierwszych prób możesz trzymać konia za grzywę – pomoże ci to wyczuć, jak twoje ciało powinno poruszać się podczas skoku.

Jeśli nauka skoków sprawia ci trudności, ćwicz swoją równowagę oraz półsiad. Wiele błędów wynika właśnie z nieprawidłowej postawy lub problemów z równowagą. Zwróć uwagę, czy nie zaciskasz kolan w siodle i czy trzymasz głowę w górze, z uniesioną brodą. Innym częstym błędem jest brak prowadzenia konia wzrokiem i brak tempa przed przeszkodą, a w efekcie – słabe odbicie. W treningu skoków oczywiście najważniejsze są ćwiczenia praktyczne, ale dodatkowo możesz sięgnąć po książki o jeździectwie.

Pamiętaj też o odpowiednim sprzęcie, m.in. o siodle skokowym (ewentualnie wszechstronnym) dla konia, a dla siebie o obuwiu jeździeckim przeznaczonym specjalnie do skoków oraz o kasku i kamizelce ochronnej. Sprzęt nie zastąpi umiejętności, ale zwiększy bezpieczeństwo podczas treningów – zarówno twoje, jak i twojego konia.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/nauka-skokow-przez-przeszkody