Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach psychologicznych Bielsko Biała? Skieruj się na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji w myśl przepisów powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiego reagowania, percepcja prędkości czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]