Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

Badania operatorów Bielsko - kliknij w to miejsce po więcej szczegółów o tych usługach.

Gdy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Obowiązek ten prawo nakłada też na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych pojazdów. Dlaczego jest taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są niezbędne?

Prawo jasno określa, które grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Ponadto, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i to powoduje, że robienie tego typu kontroli jest niebagatelne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Kontroluje się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, wykorzystywana jest również specjalna aparatura. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby, której dotyczą. Standardowo są to trzy-cztery lata, natomiast dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]