chrzciny kraków

Organizacja chrzcin – o czym pamiętać?

Dla rodziców chrzciny są pierwszą wielką rodzinną okolicznością dotyczącą bezpośrednio ich nowo narodzonego potomka, toteż troszczą się o to, by wszystko w ten dzień było perfekcyjne. Organizacja chrzcin bywa jednakże trudne, zwłaszcza gdy na imprezie ma pojawić się liczna grupa bliskich i znajomych. W tym wpisie znajdziesz garść wskazówek, które wesprą cię w tym zadaniu.

Planowanie chrztu – poproś zaproszonych o potwierdzenie swojego uczestnictwa

Wiele lat temu chrzciny miały miejsce wkrótce po narodzinach pociechy, czasami nawet w dniu połogu, z uwagi na znaczną śmiertelność noworodków. Z czasem chrzest przeistoczył się w znaczące wydarzenie nie tylko dla bliskiej rodziny malucha, skutkiem tego jest organizowany najczęściej parę miesięcy po jego urodzinach. Pozwala to na skrupulatne przemyślenie najważniejszych kwestii tego wydarzenia, czyli wybór ojca i matki chrzestnych, a także kościoła, w którym będzie udzielony sakrament. Planując z parafią dzień obrzędu warto wziąć pod uwagę, ile czasu będzie nieodzowne na zaproszenie wszystkich gości, jak również zamówienie dla nich poczęstunku oraz noclegu, jeżeli będą podróżować do nas z odległych miast. W rozesłanych zaproszeniach zalecamy dodać prośbę o potwierdzenie przez gości swojej obecności, co jest potrzebne do ustalenia jaką liczbę osób finalnie przyjdzie nam podjąć. Nie bójmy się także powiadomić, jakiego podarunku pragnęlibyśmy dla dziecka. Goście zazwyczaj stawiają na zabawki, tymczasem rodzicom bardziej pomogą użyteczne prezenty, jak np. fotelik do auta, ubranka albo wózek dla dziecka.

Na co zwrócić uwagę dobierając lokal na przyjęcie z okazji chrztu?

Jeszcze dwie dekady temu chrzciny planowano najczęściej w domu rodziców malucha, więc nie każdy uczestnik ceremonii w kościele bywał gościem odświętnego poczęstunku. Obecnie normą jest już obiad dla znacznej grupy krewnych oraz dalszych i bliższych znajomych nowych rodziców. Analizując oferty sal, gdzie można wyprawić przyjęcie z okazji chrztu, szukaj tych, które nie tylko zapewnią pięknie przystrojone wnętrza, ale również kooperują z firmą cateringową, która przygotuje menu współgrające z charakterem obiadu oraz która zagwarantuje rzetelną obsługę zaproszonych. Jeśli ceremonia odbędzie się w ciepły miesiąc, rekomendujemy znaleźć salę na przyjęcie chrzestne z wejściem do ogrodu, w którym kilkuletni goście imprezy zamiast siedzieć przy stole mogą szaleć pod gołym niebem, a fotograf bądź rodzina wykona przepiękne zdjęcia. Ważny jest też taki wybór sali na chrzest, by przejazd z kościoła do miejsca zabawy nie trwał zbyt długo, tak samo jak późniejszy powrót biesiadników do wynajętego noclegu lub domu.

Nasz adres:
Pałac Radziwiłłów
ul. Krakowska 1
32-083 Balice

Mob.: +48 535 610 320
E-mail: [email protected]