Czy kawa jest zdrowa?

Przez pewien czas panowało powszechne przekonanie, że kawa nie jest napojem dobrym dla naszego zdrowia, jednak najnowsze doniesienia przeczą tej tezie – coraz częściej pojawiają się informacje o jej prozdrowotnych właściwościach. Jak jest naprawdę? Czy kawa jest zdrowa?

Kawa a zdrowie

Ostatnie badania na temat właściwości kawy i jej wpływu na zdrowie człowieka sugerują, że kawa nie jest tak szkodliwa, jak uważano dawniej, a nawet wręcz przeciwnie – ma pozytywny wpływ na zdrowie. Wynika to przede wszystkim z obecności kofeiny, która ma pozytywny wpływ na ludzki organizm i jest stosowana m.in. do leczenia bezdechu u noworodków i regulacji rytmu serca.

Dokładne działanie kofeiny na ludzki organizm nie jest jeszcze do końca znane, jednak na podstawie badań wiadomo już, że regularnie picie kawy ma szereg zalet dla naszego zdrowia, między innymi:

  • mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej serca,
  • mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2,
  • mniejsze ryzyko zapadnięcia na choroby Alzheimera i Parkinsona,
  • dodatkowa ochrona przed niektórymi nowotworami (dzięki zawartym w kawie antyoksydantom),
  • poprawa pamięci i koncentracji,
  • przyspieszenie metabolizmu (co ułatwia odchudzanie),
  • w przypadku osób uprawiających sport: większa wytrzymałość podczas treningów i zmniejszenie bólów mięśniowych (czyli tak zwanych zakwasów),
  • poprawa nastroju za sprawą zwiększonej produkcji serotoniny.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że powyższe zalety dotyczą wyłącznie kawy czarnej (bez dodatku mleka czy cukru) i pitej z umiarem, tj. w ilości 2-3 filiżanek dziennie (300-450 ml).

Niestety, kawa ma również swoje wady. Ponieważ zawiera szczawiany, nie jest zalecana osobom, które mają problemy z trzustką lub wątrobą.

Czy kawa z mlekiem jest zdrowa?

Kawa z mlekiem traci część swoich zdrowotnych właściwości, ponieważ mleko obniża właściwości kofeiny, a to ona jest głównym powodem pozytywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Dodatkowo kawa z mlekiem jest bardziej kaloryczna, a połączenie tych substancji źle wpływa na procesy trawienne.

Kawa z mlekiem

Niezdrowa jest natomiast kawa pita z cukrem lub słodkim syropem, przede wszystkim dlatego, że cukier jest uznawany za substancję szkodliwą. Taka kawa jest też bardzo kaloryczna – może mieć nawet tyle kalorii co obiad.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Przez pewien czas uważano, że kawa rozpuszczalna nie ma korzystnego wpływu na zdrowie, przede wszystkim dlatego, że ze względu na proces obróbki nie zawiera antyoksydantów. Nowsze badania sugerują jednak, że nie tylko nie jest to prawdą, ale kawa rozpuszczalna może mieć ich nawet dwukrotnie więcej niż kawa parzona.

Kawa rozpuszczalna ma natomiast nieco mniej kofeiny – ok. 50-80 mg na 220 ml kawy. Dla porównania taka sama ilość kawy parzonej to 70-130 mg kofeiny. Mimo tych różnic obecnie przyjmuje się, że zarówno kawa rozpuszczalna, jak i kawa parzona są zdrowe, o ile – powtórzmy to jeszcze raz – są pite bez dodatków. W przypadku kaw rozpuszczalnych trzeba więc uważać na produkty typu 3w1, ponieważ zawierają one dużą ilość cukru, mogą też mieć w swoim składzie inne substancje o niekorzystnym działaniu na zdrowie.

Źródło tekstu: https://revelare.pl/zdrowie/czy-kawa-jest-zdrowa/