Laser frakcyjny CO2 i jego wykorzystanie w medycynie estetycznej

Rozstępy na skórze czy blizny pooperacyjne to znamiona, których czasem nie można ukryć. W licznych przypadkach są przyczyną braku pewności siebie, co może mieć silny wpływ na nasze samopoczucie. Do ich likwidacji w dzisiejszej medycynie stosuje się laser frakcyjny, dzięki któremu można wygładzić oraz odnowić skórę.

Wykorzystanie lasera frakcyjnego w medycynie

Laser frakcyjny używa się w medycynie estetycznej w bardzo rozległym aspekcie, w szczególności do usuwania melasmy i blizn po ospie, usunięcia zmarszczek w okolicach oczu lub redukcji wiotkości skóry. Terapii laserem frakcyjnym można więc poddać liczne obszary ciała: ramiona, twarz, szyję i dekolt, a także plecy. Trzeba jednak zaakcentować, iż występują przeciwwskazania do przystąpienia do zabiegów laserem frakcyjnym – nie przeprowadza się ich u kobiet w ciąży oraz osób ze rozpoznanym nowotwrem skóry. Należy mieć również realistyczne wymagania odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie zmarszczki uda się całkowicie usunąć, tak samo jest z bliznami i rozstępami. Pacjent musi być również świadomy, iż o ile redukcja blizn oraz rozstępów laserem frakcyjnym przynosi trwałe skutki, to już lifting laserowy na pewien czas odmładza skórę, lecz procesu starzenia się nie jest w stanie spowolnić.

Jak wiele zabiegów laserem frakcyjnym jest konieczne?

W czasie zabiegu promień lasera frakcyjnego wykonuje tysiące mikroskopijnych punkcji, w efekcie czego dochodzi do procesu ablacji, to znaczy odparowania wody ze skóry. Zabieg realizuje się w znieczuleniu miejscowym, jednakże w jego trakcie pacjent może w dalszym ciągu doświadczać pieczenia skóry. Laser stymuluje wytwarzanie kolagenu w tkance skórnej, co w efekcie ją wygładza, odmładza i ujędrnia. Efekty daje się zobaczyć już po pierwszym zabiegu, niemniej jednak w większości przypadku do wyraźnej likwidacji zmarszczek i blizn potrzebna jest repetycja terapii jeszcze 3-4 razy w kilkutygodniowych interwałach koniecznych do wygojenia się skóry, bowiem czas odbudowy tkanki po zabiegu laserem trwa od 7 do 13 dni. W czasie po zabiegu należy we właściwy sposób troszczyć się o skórę, a o wszelakich zaleceniach poinformuje pacjenta lekarz specjalista.