Tutaj uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące korekcji stożka rogówki.
Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to dolegliwość, która bardzo utrudnia życie – obniża jakość widzenia, a przy tym może wywoływać kolejne choroby oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą sprostać tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?
Stożek rogówki częstokroć towarzyszy innym wadom oczu
Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który mocno skupia promienie światła. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jakkolwiek posiada mnóstwo receptorów bólu. W okolicy 30. roku życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak w następstwie nadwątlenia tkanki, która, według niektórych teorii, robi się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność i miopię, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, niekiedy zdarza się również podwójne widzenie. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na początkowym etapie wada jest niwelowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, później jednakże nieodzowne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.
Leczenie stożka rogówki – metody cross linking oraz Topoguided
Leczenie stożka rogówki może być prowadzone za pośrednictwem różnych procedur medycznych. Obecnie najskuteczniejszą metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Znakomite efekty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie astygmatyzmu czy też krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po kilku miesiącach zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem zlikwiduje wadę wzroku.
Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]