Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Na www.scmkrakow.pl znajdziesz więcej informacji o urologii w Krakowie.

U sporej części pacjentów badanie u urologa wywołuje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako bardzo krępujące, co skutkuje tym, że osoby, które zauważyły u siebie alarmujące objawy choroby, nierzadko zwlekają przez wiele tygodni zanim zdecydują się na badanie u lekarza specjalisty. Niestety może to rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Udaj się do urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie rozpoznaniem i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu białek. Na problemy z układem moczowym może wskazywać sporo przeróżnych symptomów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez chorych w nadziei, iż same miną. Na jakie zatem oznaki należy zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do bezzwłocznego udania się na wizytę do urologa? Będą to przede wszystkim wszelakie zmiany powiązane z moczem, a więc jego ciemna barwa, spienienie bądź obecność w nim ropy lub krwi, ale również ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy bywają również mniej ewidentne, np. ból w okolicy podbrzusza lub pleców, spuchnięcie stóp i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni powinni zgłosić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie), podtrzymaniem erekcji czy gdy zauważą zmiany na jądrach lub prąciu. Należy przy okazji zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Leczenie torbieli nerek, wazektomia i skomplikowane zabiegi – codzienność pracy urologa – cystoskopia, leczenie torbieli nerek i złożone zabiegi

Pacjenci przeważnie zapisują się do gabinetu lekarza urologii w celu przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), uzyskania porady odnośnie wazektomii, jak również leczenia stulejki, torbieli nerek bądź wodniaka jądra. Urolodzy na co dzień przeprowadzają też wiele skomplikowanych zabiegów, jak m.in. nefrektomia (czyli usunięcie nerki), plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]